McCann Technical High School Class of 2022 Awards and Scholarships | Local News

0

Adams Community Bank Scholarship: Tyler Pettit, Emma Moser, Ethan Rudin, Lily Fortin, Makayla Duquette, Amelia Roberts

Adams Lions Club Scholarship: Paige Dufur

Adams Outdoorsman for Youth Scholarship: Cecilia Marszalek

Alicia (Won) Daniels Memorial Perseverance Scholarship: Khilie Luczynski

Automotive Excellence Award: Seth Farnsworth

Bernard R. “Bucky” Bullett Memorial Scholarship: Zowie Martin-Levesque

Cheshire Lions Club: Tyler Pettit

Scholarship for the class of 1977: Cheyenne Wimpenney

Class of 1982 Scholarship: Tyler Pettit

Culinary Arts Club Award: Abriana Parker

Culinary Arts Club Award: Gabriel Wandrei

Daniel H. Petithory Memorial Scholarship: Alexis Taylor

Daughters of the American Revolution Good Citizen Award: Cecilia Marszalek

Dennis Bernardi Memorial Scholarship: Marcus Green

Donald C. Blanchette Scholarship: Kyle Manzolini

Edwin E. Silvia Memorial Award: Brandon Demers

Evan McAllister Memorial Scholarship: Carter Foucher

Frank N. Costa Fellowship: Kyrsten Gazaille-Adams

Friends of McCann Tech Award: Nicholas Meehan

George L. Knight Memorial Award: Emily Bélanger

Greylock Federal Credit Union Community Enrichment Scholarship: Justin Chen

Home Builders Foundation of Western MA Tool Award: Avery Huffstater

Irene and Tom Chalmers Memorial Scholarship: Ella Donovan

Joan Solari Memorial Award: Chester Poulen Jr.

Joe Choquette Memorial Award: Eric Harrison

John and Abigail Adams Fellowship: Collin Bain, Seth Farnsworth, Cecilia Marszalek, Andrey Mendel, Evan Piekos, Chester Poulen, Ethan Rudin

John Kowalczyk Memorial Award: Makayla Duquette

John M. White Sr. Memorial Scholarship: Evan Piekos

John Pignatelli Memorial Scholarship awarded by UNICO: Cecilia Marszalek

Joseph A. Bernier Memorial Scholarship: Allyson Krzanik

Justin Cameron Memorial Scholarship: Landon Champney, Natayn Lemieux, Jason Knapp, Branden Lincoln

Lynn Burdick Memorial Award: Logan King

Malco Tools Class Leader Award: Logan King

Maple Grove Civic Club Scholarship: Kyrsten Gazaille-Adams, Isabella LaCasse

Massachusetts Association of School Superintendents Award: Tyler Pettit

Mathias-Dorothy Schneider Scholarship: Lily Fortin

MAVA / MVA Outstanding Student Vocational Award: Anthony Mulder

McCann Alumni Association Inc. Stepping Stone Scholarship: Cecilia Marszalek

McCann Alumni Association Inc. Stepping Stone Trade Professional Award: Anthony Mulder, Michael Harris

1967 McCann Fellowship: Justin Chen

McCann Faculty Association Award – Automotive: Caleb Stanley

McCann Faculty Association Award – Business Technology: McKenzie Decelles

McCann Faculty Association Award – Carpentry: Hannah Richardson

McCann Faculty Association Award – Computer Aided Design: Kyrsten Gazaille-Adams

McCann Faculty Association Award – Culinary Arts: Sarinna Zaleski

McCann Faculty Association Award – Electrical: Natayn Lemieux

McCann Faculty Association Award – Information Technology: Tyler Pettit

McCann Faculty Association Award – Advanced Manufacturing Technology: Brandon Demers

McCann Faculty Association Award – Metal Fabrication: Cole Boisvert

McCann Football Booster Club Scholarship: Austin Richardson, Andrey Mendel

McCann Tech Gold Hammer Award: Marcus Green

MountainOne Bank Scholarship: Tessa Thibert

Night Cruzers of Berkshire County Scholarship: Zowie Martin-Levesque

North Adams Elks Lodge Scholarship No. 487: Tyler Pettit

Northern Berkshire New Car Dealers Association Scholarship: Seth Farnsworth

Outstanding Female Student-Athlete: Zowie Martin-Levesque

Outstanding Male Student-Athlete: Owen Gagne

Perfect Attendance Award: Kyle Manzolini

Peter Cantone Award: Victoria Bolte

Robert D. Reynolds Memorial Award: Paige Dufur

Salutatorian: Ethan Rudin

School Nurse Award: Madison Clark

Scott M. Gliwski Memorial Award: Owen Vareschi

Minerals Scholarship: Ethan Rudin

Steven Ferrara Memorial Scholarship: Cecilia Marszalek

Sue Wilburt Fellowship: Khilie Luczynski

Thomas E. Dragon Memorial Award: Hannah Richardson

Adams City Fellowship: Alexis Taylor

Ugo Specks Bianchi Memorial Award: Jacob Lavalette

Valedictorian: Tyler Pettit

VVA Chapter 54 North Adams: Jakob Wood

William “Moose” Roberts Memorial Award: Branden Lincoln

William Wronksi/Adams Lodge of Masons and Elks: Hannah Richardson

Rotary Club of Williamstown Scholarship: Zowie Martin-Levesque

Women of Color Giving Circle Graduate Recognition: Madison Clark

Share.

About Author

Comments are closed.